Fizjoterapia u kobiet w ciąży, w okresie połogu oraz po zabiegach ginekologicznych
Usługa rehabilitacji dla kobiet w ciąży, a także kobiet po porodzie, które pragną wrócić do formy sprzed ciąży oraz tych, które są po zabiegach i operacjach ginekologicznych.
Każda przyszła mama powinna wiedzieć jak ważna jest rola fizjoterapii w ciąży i w połogu nie tylko dla kobiet, ale także dla ich dzieci i partnerów. Wcześnie rozpoczęta i odpowiednio prowadzona ma nieoceniony wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet oraz ich rodzin.
Spotkania z fizjoterapeutą odbywają się po przedstawieniu zaświadczenia o braku przeciwwskazań od lekarza prowadzącego ciążę. Metody usprawniania dopasowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Proponujemy:
nauka wstawania z łóżka po zabiegu chirurgicznym, profilaktyka przeciwodleżynowa i przeciwzakrzepowa.
ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, zapobiegające wysiłkowemu nietrzymaniu moczu oraz obniżeniu narządu rodnego.
Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym problemem, który dotyka kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze oraz po rozwiązaniu. Wynika to z osłabienia mięśni dna miednicy. Ważne, aby kobieta już w ciąży zaczęła wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Dzięki temu faza parcia jest skrócona, a także mniej bolesna. Przy elastycznych mięśniach dna miednicy zmniejsza się również ryzyko urazów oraz nadmiernego ich rozciągnięcia podczas porodu, a powrót do stanu prawidłowego po porodzie następuje o wiele szybciej.
– wspomagają ruchomość we wszystkich stawach
– zwiększają elastyczność mięśni
– poprawiają wydolność oddechową
– usprawniają krążenie ogólnoustrojowe
– wspomagają procesy przemiany materii
Kiedy kobieta w ciąży może podjąć aktywność fizyczną?
Kobiety aktywne fizycznie przed ciążą- nawet w I trymestrze. Kobiety nie uprawiające aktywności fizycznej przed ciążą- od II trymestru
pomocne w czasie przygotowania do porodu, dzięki nim kobieta lepiej dotleni dziecko, poprawi krążenie i zwiększy pojemność oddechową swoich płuc
rozejście mięśnia prostego brzucha jest to zauważalna przestrzeń pomiędzy prawą i lewą częścią mięśnia prostego brzucha. Fizjologicznie rozejście mięśnia prostego brzucha jest nie większe niż 2-2,5 cm. Jednak może dojść do rozejścia nawet do 5–6 cm. (Do roku po porodzie dopuszczalne jest niewielkie wypuklenie na przedniej ścianie brzucha). Ćwiczenia zapobiegają niekorzystnym następstwom rozejścia mięśnia prostego brzucha tj.: nietrzymanie moczu/stolca, bóle kręgosłupa, przepukliny.
bardzo ważny element w etapie powrotu do stanu przedporodowego ze względu na liczne powikłania, które może wywołać blizna pooperacyjna m.in. zrosty dające kolejne objawy wpływające na ogólny stan zdrowia. Blizny zadawnione również nadają się do mobilizacji a nawet są wskazaniem przy bólach kręgosłupa i innych częściach ciała!
metoda bezbolesna, która bezpośrednio oddziaływuje głównie na warstwy powierzchowne, czyli skórę (oczywiście działanie pośrednie obejmuje również układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy). Czyniąc tę metodę bezpieczną zarówno dla mamy jak i rozwijającego się dziecka. Kinesiotaping stosowany jest przede wszystkim w celu przeciwdziałania lub zmniejszenia obrzęków limfatycznych kończyn dolnych oraz jako forma wspomagająca pracę mięśni brzucha, które odpowiadają za prawidłową postawę. Natomiast utrzymanie prawidłowej postawy jest profilaktyką bólu kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego oraz stawów krzyżowo- biodrowych. Dodatkowym atutem tej aplikacji jest oddziaływanie na skórę, co może przeciwdziałać jej rozciąganiu i powstawaniu rozstępów. Kinesiotaping ma znaczące zastosowanie również po porodzie, aplikacja na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację i poprawia krążenie w tym obszarze.
Warto również skorzystać z oferty stomatologicznej, gdyż stan zapalny dziąseł związany z płytką i kamieniem nazębnym może nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Są to czynniki ryzyka porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej dziecka! Ponad to obecność próchnicy u matki jest czynnikiem ryzyka jej wystąpienia u dziecka. Próchnica to choroba zakaźna i ma wpływ nie tylko na zdrowie jamy ustnej ale także wpływa na zdrowie całego organizmu, co może objawiać się m.in. w badaniach morfologicznych.
Najczęstsze dolegliwości:
– Bóle kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku lędźwiowym
– Wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie mięśni szyi, barków
– Bóle promieniujące wzdłuż pośladka i kończyny dolnej
– Bóle w obrębie miednicy – zarówno z przodu jak i tyłu
– Obrzęki rąk i nóg
– Drętwienia palców
– Ból w obrębie stawów kolanowych i biodrowych po dłuższej aktywności lub staniu
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu (czynności prowokujące: kichanie, kaszel, dźwiganie)
Korzyści wynikające z fizjoterapii:
– zapobieganie/zmniejszenie obrzęku limfatycznego kończyn dolnych,
– profilaktyka bólu kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego oraz stawów krzyżowo- biodrowych,
– profilaktyka nietrzymania moczu czy stolca,
– poprawa wydolności krążeniowo- oddechowej,
– przeciwdziałanie rozciąganiu skóry i powstawaniu rozstępów,
– zapobieganie występowaniu przepuklin