Umów się online

Ładowanie strony, proszę czekać...

Stomatologia

Zdrowie organizmu zaczyna się od zdrowia jamy ustnej. Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki ale przede wszystkim zdrowia. Próchnica to choroba zakaźna. Pozostałości bakterii w jamie ustnej mogą wejść do krwiobiegu i rozprzestrzeniać się po całym organizmie powodując reakcje zapalne.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym:
1. Konsultacja stomatologiczna – wywiad lekarski, kwalifikowanie do konsultacji ortodontycznej
2. Przegląd stomatologiczny z użyciem kamery wewnątrzustnej badanie – badanie twardych tkanek zębów, badanie stanu dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, języka (również pod kątem onkologicznym)
3. Wizyty adaptacyjne dla dzieci
4. Badanie stawów skroniowo – żuchwowych, kwalifikowanie do leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia
5. Zdjęcie radiologiczne (pantomogram i zębowe)
6. Leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta

W ramach usług stomatologicznych oferujemy:

Według danych z 2018 roku ponad 58% dzieci w wieku przedszkolnym ma już próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych – jak wynika z danych Akademii Zdrowego Uśmiechu, która przeprowadziła badania w 560 przedszkolach w Polsce. Sytuację pogarsza także fakt, że średnio u ponad połowy przebadanych dzieci (57,3 %) występują problemy ortodontyczne. Zęby mleczne powinny być leczone gdyż ich zdrowie wpływa na zdrowie zawiązków zębów stałych. Są również istotne na etapie wzrostu zębów stałych, gdyż wskazują tor wyjścia.

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi profilaktyczne u dzieci w zależności od wieku dziecka i stanu jego uzębienia:

Lakierowanie – głównym celem jest wzmocnienie szkliwa i jego ochrona przed działaniem bakterii. Fluoryzacja zalecana jest również do znoszenia nadwrażliwości zębiny, dlatego jest szczególnie polecana po mechanicznym oczyszczaniu zębów, piaskowaniu czy wybielaniu. Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych, czyli 2 razy w roku, niezależnie od wieku. Zabiegom lakierowania zębów poddawać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. U młodych pacjentów zaleca się nawet lakierować zęby częściej niż u dorosłych. Zabiegowi fluoryzacji poddawane są zarówno zęby stałe jak i mleczne.

Lakowanie – polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrznięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być zdrowe bez ognisk próchnicy.
Zalakowany ząb powinien być kontrolowany co 6 miesięcy tak by  w przypadku utraty części lub całości laku możliwe było jego uzupełnienie.

Lapisowanie – stosowane w przypadku próchnicy na dużych płaskich powierzchniach oraz gdy ząb mleczny został zbyt mocno zniszczony przez próchnicę i niemożliwe jest założenie wypełnienia. Impregnacja zębiny pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, niestety główną jego wadą jest przebarwienie zębów na czarno.

Wizyta adaptacyjna dla dzieci
Zachęcamy do pierwszej wizyty z dzieckiem w wieku 1-2 lata w celu oswojenia malucha z gabinetem, jego zapachami, dźwiękami i urządzeniami, aby w późniejszym wieku wizyta u stomatologa nie była zaskoczeniem i wywoływała jedynie uśmiech na twarzy. Wizyty kontrolne u dzieci powinny odbywać co 3-4 miesiące ze względu na większą podatność na próchnicę. Zęby mleczne powinny być leczone gdyż ich zdrowie wpływa na zdrowie zawiązków zębów stałych. Najlepiej kiedy wizyta adaptacyjna odbywa się gdy zęby są zdrowe, tak aby spotkanie z dentystą było przyjemne i nie wymagało podejmowania leczenia. Ważne aby świadomie wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny, który zajmuje się leczeniem dzieci gdyż zagwarantuje to najwłaściwsze podejście do malucha.

      Leczenie endodontyczne polega na usunięciu z wnętrza zęba (jego komory i kanałów) miazgi zęba poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów zęba a następnie szczelne ich wypełnienie materiałami, które nie drażnią okolicy wierzchołka korzenia.

      Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe daje możliwość zachowania zęba lub korzenia zęba w jamie ustnej, a te mogą służyć jako filary uzupełnień protetycznych takich jak korony, mosty.

          Głównymi objawami schorzeń przyzębia są: zaczerwienienie, krwawienie, obrzęki, odsłonięcie szyjek zębowych i związana z tym nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury, nieprzyjemny zapach z ust. Nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do rozchwiania a nawet utraty zębów.

          Aby zapobiegać i leczyć choroby przyzębia wykonujemy następujące zabiegi:
          – szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej
          – usuwanie nawisów wypełnień
          – skaling naddziąsłowy i poddziasłowy
          – piaskowanie
          – kiretaż zamknięty i otwarty
          – szynowanie zębów

              Profilaktyka zdrowia jamy ustnej polega na:
              – regularnym (2-3 razy w ciągu dnia) szczotkowaniu zębów za pomocą szczotki i pasty z fluorem, czyszczeniu powierzchni stycznych zębów nitką dentystyczną oraz stosowaniu płukanek do higieny jamy ustnej

              – regularnych wizytach u stomatologa: wykonujemy przeglądy przy użyciu kamery wewnątrzustnej
              – regularnym wykonywaniu zabiegów higienizacyjnych dostosowanych do potrzeb pacjenta:
              1. Skaling – usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego
              2. Piaskowanie, polerowanie – usuwanie nalotów i złogów z powierzchni zębów

              Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy również Lakierowanie powierzchni zębów lakierem zawierającym związki fluoru oraz zabezpieczanie bruzd zębów bocznych lakami z fluorem.

              Przegląd stomatologiczny jest bezbolesny i trwa kilka minut. Polega na ocenie stanu jamy ustnej przy użyciu lusterka i zgłębnika. Dodatkowo użycie kamery wewnątrzustnej daje możliwość oceny stanu zębów i dziąseł z o wiele większą precyzją, ponieważ obraz jest powiększony i od razu pojawia się na podłączonym do kamery monitorze, który jest widoczny dla pacjenta i stomatologa. Lekarz podczas przeglądu diagnozuje, opracowuje indywidualny plan leczenia, kontroluje technikę mycia zębów, a także pomaga w doborze odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej.

                  W ramach estetyki wykonujemy następujące zabiegi:

                  Wybielanie zębów
                  Wybielanie zębów żywych (wybielanie w gabinecie i metoda nakładkowa) oraz martwych zębów (po leczeniu kanałowym).

                  Korekta kształtu zęba
                  Zmiany wyglądu zębów dokonujemy za pomocą korygowania lub konturowania ich kształtu poprzez zredukowanie długości lub dodanie kilku milimetrów kompozytu w kolorze zębów w pożądanym miejscu. Korygowanie kształtu zębów jest sposobem na poprawę estetyki u osób z nierównymi, pękniętymi bądź ukruszonymi zębami.. Za pomocą korekty kształtu zębów można także zamknąć przestrzenie między zębami tzw. diastemy lub tremy.

                      Nasi stomatolodzy

                      dr n. med. Dominika Piątek lek. dent. Katarzyna Portka

                      Font Size: 16px
                      High Contrast: offon