Foam rolling (wałkowanie) jest zyskującą coraz większą popularność formą terapii. Za pomocą specjalnych wałków oddziaływujemy na struktury mięsniowo-powięziowe, które dzięki temu zabiegowi stają się bardziej elastyczne i są lepiej odżywione. Jest to świetna forma przeciwdziałania kontuzjom oraz pozwala zmniejszać objawy po treningowego zmęczenia.CO TO JEST STRUKTURA MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWA ?
W miarę rozwoju wiedzy na temat anatomii ciała ludzkiego zaczęto dostrzegać nie do końca słuszne założenia dotyczącej mechaniki jego działania. Podniesiono wagę jaką odgrywa tkanka łączna, która jako powięź tworzy ciągły, nieprzerwany system napięciowy, który rozciąga się w całym ciele człowieka i pokrywa oraz łączy każdy pojedynczy organ. Takie założenia tłumaczą możliwość przenoszenia obciążeń i dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu . Dlatego w przypadku biegaczy, którzy przeciążają swoje kończyny dolne powodując mikrouszkodzenia w ich obrębie, bardzo ważne jest, aby skutecznie uelastycznić i odżywiać struktury mięśniowo-powięziowe. Jedną z metod uzyskania takiego efektu jest rolowanie.

Terapia przez rolowanie zyskuje coraz większą popularność przez jej dostępność i łatwość wykonania. Jednak bardzo ważny jest odpowiedni dobór rolki jak i ocena własnych możliwości. Do naszej rutyny treningowej warto wprowadzić tą prostą terapię, aby przeciwdziałać tak znienawidzonej przez nas kontuzji.


Korzyści z rolowania:
- przed treningiem odpowiednie dogrzanie i czucie mięśni
- po treningu poprawę ukrwienia i odżywienia opracowanych struktur
- szybsze pozbycie się niekorzystnych produktów metabolicznych jakie powstały podczas wysiłku.