PROFILAKTYKA

 

Profilaktyka czyli zapobieganie powstawania choroby to uznawany przez niektórych za najważniejszy dział zarówno stomatologii, jak i całej medycyny. Profilaktyka chorób jamy ustnej polega na regularnym (2-3 razy w ciągu dnia) szczotkowaniu zębów za pomocą szczotki i pasty z fluorem, czyszczeniu powierzchni stycznych zębów nitką dentystyczną oraz stosowaniu płukanek do higieny jamy ustnej.

 

 

Profilaktyka   Profilaktyka

 

SKALING I PIASKOWANIE

 

Poza tym w razie potrzeby poddawanie się profesjonalnym zabiegom profilaktycznym w gabinecie stomatologicznym takim jak:
- usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego (skaling)
- usuwanie nalotów i złogów z powierzchni zębów (piaskowanie, polerowanie)
- lakierowanie powierzchni zębów lakierem zawierającym związki fluoru
- zabezpieczanie bruzd zębów bocznych lakami z fluorem.

 

INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

 

Nie wiesz czy dobrze myjesz zęby? A może Twoje dziecko niechętnie myje zęby?
Zgłoś się na instruktaż higieny jamy ustnej.
Stomatolog pokaże prawidłową technikę mycia zębów, pomoże w doborze szczoteczki i pasty oraz pozostałych akcesoriów do profilaktyki.

 

Profilaktyka   Profilaktyka

 

W przeprowadzeniu instruktażu wykorzystywane są tabletki wybarwiające osad Red Cote, które uwidaczniają płytkę bakteryjną.

 

 

 

Pacjenci  niechętnie zgłaszają się na instruktaż gdyż uważają, że jest to wyrazem  niewiedzy czy zaniedbania z ich strony, ale czasami po prostu chorobotwórcze osady i złogi, tzw. płytka bakteryjna jest niewidoczna. Niewidoczna ale odpowiedzialna za powstawanie groźnych chorób cywilizacyjnych - próchnicy zębów i paradontozy.  Instruktaże higieny jamy ustnej z użyciem tabletek wybarwiających Red Cote są dla pacjentów zainteresowanych zdrowym uśmiechem.

Sposób użycia do kontroli domowej:

tabletkę o przyjemnym wiśniowym smaku rozgryźć i rozpuścić w ustach, przez 30s preparat rozprowadzać językiem, nie połykać, nadmiar barwika kilkakrotnie wypłukać wodą i wypluć. Intensywnie zabarwioną płytkę bakteryjną usunąć szczotkując zęby. Pozostałe zabarwienie zniknie w ciągu 30min. W celu kontroli zabieg powtarzać minimum raz w miesiącu. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci

 

 

 

PROFILAKTYKA CUKRZYCY

 

 

Drogi pacjencie, Droga pacjentko!

Według danych szacunkowych w Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 mln. osób. Drugie tyle Polaków znajduje się w tzw. stanie przedcukrzycowym.

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego po bezpłatne skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi. To właśnie stomatolog może pomóc Ci wykryć problemy z cukrzycą. Warto wiedzieć, że istnieją pewne objawy charakterystyczne dla osób chorych na cukrzycę m.in. samoistne lub sprowokowane krwawienie dziąseł, suchość w jamie ustnej, przyspieszone odkładanie się kamienia nazębnego.

Nasza klinika bierze udział w projekcie ,,Koalicja wczesnego wykrywania cukrzycy?. Projekt jest realizowany przy współpracy stomatologów  i diabetologów. Jego celem jest pomoc osobom z chorobami zębów i przyzębia w wykryciu ewentualnych problemów z poziomem cukru we krwi.

Akcja trwa do 30 czerwca. Nie zwlekaj i odwiedź nas już dziś! Chcemy zadbać o Twoje zdrowie i uchronić Cię przed wystąpieniem groźnych powikłań nieleczonej cukrzycy.

 

 

 

 

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA

 

ŚWIATOWY DZIEŃ HIGIENY JAMY USTNEJ
(profilaktyka nowotworowa)


Centrum Medyczne ORTO-OPTYMIST wspólnie z Fundacją "Z uśmiechem przez życie" propaguje Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej obchodzony 12 września.  Celem tej akcji jest uświadomienie pacjentom, że dbanie o zdrowie jamy ustnej, zdrowe zęby i dziąsła, jest równoznaczne z troską o zdrowie całego organizmu. Higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty to także profilaktyka przeciwnowotworowa.

Dlaczego konsultacja u stomatologa?

Wykrycie nowotworu w początkowym stadium rozwoju jest podstawą wyleczenia. Im bardziej zaawansowany rozwój tym rokowanie dla pacjenta jest gorsze. Zatem najważniejszą sprawą jest regularne poddawanie się badaniu kontrolnemu. Jako że jama ustna jest w zakresie szczególnego zainteresowania stomatologa, często właśnie lekarz dentysta jest lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów tego rejonu ciała. Badania kontrolne powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na rok (a u pacjentów o podwyższonym ryzyku, z wieloma czynnikami ryzyka lub  z nowotworem w wywiadzie chorobowym bądź rodzinnym, raz na 6 miesięcy). Powinno ono obejmować badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne, z badaniem węzłów chłonnych, wszelkich asymetrii, bolesności uciskowej oraz wnikliwym oglądaniem śluzówki przedsionka jamy ustnej, jamy ustnej właściwej i gardła. Wszelkie nieprawidłowości powinny być odnotowane i w razie potrzeby badane w jednym z ośrodków specjalizujących się w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów jamy ustnej.

Na badanie można zgłosić się 12 września do Centrum Medycznego ORTO-OPTYMIST, ul. Jana Sawy 9 lokal 2, 20-632 Lublin.
Prosimy o dokonanie rezerwacji. Kontakt 81 440 23 45, 669 223 292.

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji oraz w artykule "Nowotwory jamy ustnej" dr n. med. Dominiki Piątek.