PEDODONCJA (stomatologia dziecięca)

 

 

 

 

ZDROWE ZĘBY MLECZNE TO ZDROWIE ZĘBÓW STAŁYCH. 

 

Pedodoncja

 

 

 

ZABIEGI PROFILAKTYCZNE:


1. LAPISOWANIE 

Lapisowanie, inaczej nazywane impregnacją zębiny.


Technika ta wykorzystywana jest w przypadku próchnicy na dużych płaskich powierzchniach oraz gdy ząb mleczny został zbyt mocno zniszczony przez próchnicę i niemożliwe jest założenie wypełnienia. Lapisowanie polega na serii zabiegów utwardzania zębiny, z wykorzystaniem azotanu srebra. Impregnacja zębiny pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, niestety główną jego wadą jest przebarwienie zębów na czarno.

 

 

2. LAKIEROWANIE

Głównym celem lakierowania jest wzmocnienie szkliwa i jego ochrona przed działaniem bakterii. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając jego strukturę i czyni go bardziej odpornym na działanie kwasów produkowanych przez bakterie płytki nazębnej. Dodatkowo fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.


Zabieg fluoryzacji  polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki. Fluoryzacja zalecana jest również do znoszenia nadwrażliwości zębiny, dlatego jest szczególnie polecana po mechanicznym oczyszczaniu zębów, piaskowaniu czy wybielaniu.


Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych, czyli 2 razy w roku, niezależnie od wieku.


Zabiegom lakierowania zębów poddawać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. U młodych pacjentów zaleca się nawet lakierować zęby częściej niż u dorosłych. Zabiegowi fluoryzacji poddawane są zarówno zęby stałe jak i mleczne.

 

 

 

 

 

3. LAKOWANIE

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to od kilku lat rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych. Jest on wykonywany jest przez lekarza stomatologa i jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta.
Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza jest od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii  i  sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już we wczesnym okresie uzębienia stałego.
Lak szczelinowy dokładnie wypełniają bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.


Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrznięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być zdrowe bez ognisk próchnicy.


Zalakowany ząb powinien być kontrolowany co 6 miesięcy tak by  w przypadku utraty części lub całości laku możliwe było jego uzupełnienie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania zębów umożliwia zredukowanie częstości występowania próchnicy nawet o 90%

 

 

 

FAZA "BRZYDKIEGO KACZĄTKA"

W stomatologii faza "brzydkiego kaczątka" oznacza okres uzębienia mieszanego, tzn. dziecko posiada część zębów stałych, a część mlecznych.  Ważne jest, aby regularnie zgłaszać się na wizyty u stomatologa i kontrolować  wyrzynanie się zębów stałych. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych zaburzeń na ich wczesnym etapie np. przez skierowanie do ortodonty.

 

 

 

Czas i kolejność wyrzynania zębów stałych szczegółowo przedstawia tabela:

 

Zęby

Wiek

Pierwsze trzonowe (szóstki)

5-7 lat

Siekacze przyśrodkowe dolne (jedynki)

5,5-7 lat

Siekacze przyśrodkowe górne (jedynki)   

6-8 lat

Siekacze boczne górne i dolne (dwójki)

6,5-9 lat

Czwórki górne i trójki dolne

9-11 lat

Trójki górne i czwórki dolne

9-12 lat

Piątki (drugie przedtrzonowe)   

10-13 lat

Drugie trzonowe (siódemki)

11-13 lat

 

WIZYTA ADAPTACYJNA

Zachęcamy także do pierwszej wizyty z dzieckiem w wieku 1-2 lata w celu oswojenia malucha z gabinetem, jego zapachami, dźwiękami i urządzeniami, aby w późniejszym wieku wizyta u stomatologa nie była zaskoczeniem i wywoływała jedynie uśmiech na twarzy.

 

Wizyty kontrolne u dzieci powinny odbywać co 3-4 miesiące ze względu na większą podatność na próchnicę.

 

Podczas wizyty wykorzystujemy ekologiczne zabawki firmy ecoCrocco, które w mgnieniu oka pozwalają zapomnieć o lęku!